Referencie

Splnený sen!

 Rád by som sa podelil o zážitok z rybačky, ktorý som zažil v októbri minulého roka. Keďže pracujem v gastronómii a veľa času mi v lete na ryby nevyjde, podniknem každý rok 3-4 rybačky prevažne na súkromných rybníkoch. Tak tomu bolo aj v októbri minulého roka kedy som sa rozhodol na 5 dní vypadnúť a sám trošku vypnúť, tento krát na súkromáku v Zemianskej Olči. Predpoveď bola výborná a malo byť stabilné počasie, čo ma nenechávalo už dve noci pred odchodom spávať a preberal som v mysli stratégiu a zároveň dúfal v nejaký pekný úlovok. Pondelok okolo 15:00 som pobalený a plný energie dorazil na miesto. Dve hodinky príprav a prúty boli vo vode. Prvý prút som umiestnil pod breh cca 2m pod prevysnutý strom do hĺbky 2,5m s vierou že ak bude v noci kľud ryba sa tam bude zdržiavať. Druhý prút som vyviezol na druhú stranu cca 5m od brehu do hĺbky 4,2m. Z druhej strany nikto nechytal. Posledná putovala tak isto na druhú stranu mimo kŕmneho miesta s jednou peletou 5m od predošlého prútu. Prvý záber sa dostavil o 22:00hod z druhej udice. Kaprik vážil krásnych 16kg. Noc mi priniesla ešte dva zábery s úlovkami do 5kg. Utorok nasledoval hluchý deň. Na celom jazere sa celkovo nič nechytalo. Streda pokračovala rovnakým scenárom, celý deň bez záberu v noci 4 menšie ryby do 7kg. Štvrtok na mňa prichádzalo menšie sklamanie, nakoľko som už 3dni nevedel presvedčiť krajšie ryby k záberu. Špekuloval som nielen so zmenou miesta ale aj dĺžkou nadväzca a veľkosťou nástrahy. Piatok ráno o 7:00hod som opäť vymenil nástrahu a vyviezol na druhú stranu. O 8:00hod prišiel ten krásny zvuk signalizátorov, na ktorý už tak dlho čakám. V podberaku sa ukazuje krásavec s váhou 17,00kg. Celý natešený opäť vyvažam na rovnaké misto. Ani nie 30min po vyvezení ďalšia jazda a po podobratí neverím vlastným očiam. Váha ukazuje 21,10kg.feri 1.jpg Opäť vyvážam a ani si nestihnem užiť ten pocit. 5min po položení prútu mám ďalší záber a tentokrát je to obor s váhou 23,80kg.feri 2.jpg To už prichádza aj správca a pár rybárov ktorý chytali poblíž s gratuláciami. Trošku vyhladovaný nechávam prút na brehu a idem si dať nejaké raňajky a pripiť na ryby o ktorých som tak dlho básnil. Nedostal som sa ani k raňajkám a už mi pípal ďalší prút z druhej strany. Ďalšia ryba z váhou 23,50kg feri 3.jpg a nasledovalo ďalšie 21,00kg a 21,70kg To už ma správca informuje že som prekonal všetky rekordy na tomto rybníku a nikdy sa doposiaľ nepodarilo chytiť za jeden deň 5 rýb nad 20kg nie to ešte jednému rybárovi v priebehu 3h. Tento zážitok by som rád doprial každému rybárovi. Áno, aj keď ryby boli ulovené na súkromnom rybníku, nemení to nič na tom, že ma dokážu rovnako potešiť ako zo zväzovej a o to viac ak je to v takejto šnúre záberov. Týmto by som chcel zároveň aj poďakovať správcovi Atilovi za pomoc pri zdolávaní a ošetrení úlovkov. Petrov Zdar! Feri

 


Je december 2017. Prejedený po sviatkoch vyrážame na Olču. Sme prekvapený, plno rybárov sedí pri vode. Mysleli sme si, že budeme sami. Ale vidím, že viacerí sú zanietení pre tento šport a nebaví ich pozeranie televízora v obývačke. Povrch vody začína primŕzať. Člnom ostatní rybári mútia hladinu. Vedľa sused na feederku ťahá pleskáča za pleskáčom. Ostatní sú bez záberu. Prichádza majiteľ rybníka a informuje nás, že kapor berie v noci. To nás prekvapilo, v zime a v noci. Celý deň len poťahovačky, bez záberu.V chate sme hrali karty, blížila sa pólnoc. Pípak sa ozval. Vybehli sme z chaty. Zásek. Kapor. Neuveriteľné. Odvesil sa. Sklamanie. V tom druhý záber na boilies. Lysec 16.5 kg.Konečne. Nálada stúpala. O hodinku zas kapor 18.00 kg na peletu. Hurá. Vrch vody začal primŕzať. Ráno sme sa prebudili a silony sme mali zamrznuté do vody. S člnom sme rozbili tenký ľad a povyberali udice. bolo -3 stupne. Pobalili sme sa. Na jar sa chystáme znova, vtedy idú na Olči veľký kapry najlepšie. Už dlhé roky k vám chodíme a jar je najlepšia. Petrov zdar.

 

 Carp team Dubnica december 2017


Silvestrovský kapor 2017.

 Ďakujeme za výbornú rybačku. Prvý krát v živote som bol pred Silvestrom na rybách, vždy som si myslel, že kapor v zime neprijíma potravu. Keby som to bol vedel, chodil by som za svoj život chytať aj cez zimu. A to rybárčim už 50 rokov. Doma som sa nudil cez sviatky a zrazu mi zavolal kamarát, poď ideme na Olču, idú ryby. Akurát deň pred nami tam talian vytiahol 21.80 kg kapra. To som sa nažhavil a prvý krát som v zime vyrazil na kapra. Žena povedala, že nie som normálny. Hneď po prvom nahodení záber, srdce mi tľklo ostošesť. Nebol to kapor, ale 3 kg pleskáč. Na 16 ku popup ananás. Po ňom ďalší a ďalší. V zime poteší aj takýto záber. Na noc sme zaľahli do vykúrenej chaty a uvarili sme si varené vínko. V bufete sme si pred tým pochutnali na vynikajúcom guláši od majiteľa Igora. Na noc som dal hore 20 ky guľky, nech nás pleskáče nebudia. Priateľ dal tigrača, na ďalšiu udicu peletu. Kapor nikde. Po vínku sme dobre zaspali. Nad ránom nás zobudili pípače, hneď na dvoch udiciach. Vybehli sme do zimy v papučiach. Isto ryba prešla cez druhú udicu a zamotala sa. Ale nie. Dva kapre na raz. Na moju 20 guľku cesnak ryba kapor šupináč 18,5 kg a na priateľovu udicu na tigráč 17.2 kg lysec. Obidve ryby boli nádherné, zdravé, nepoškodené. Kým sme ich vytiahli a vyfotili a pustili, tak sme odmrzli v papučiach a tričku. Ale adrenalín stál za to. Hlavne, keď nám padol telefón do vody pri ďalšom zavážaní. Ráno sme museli sme ísť domov, ale ešte teraz v januári sa vrátime. Dúfam vylovíme aj telefón.

Jozef Kysucký-Bratislava


Májová výprava na Carpparadise v roku 2011

Všetkých priaznivcov a vášnivých kaprárov by som chcel úvodom nášho článku pozdraviť. V dňoch 18.-21. máj 2011 sme sa spolu s kolegom Lacom alias Zajom rozhodli navštíviť súkromný revír nášmu srdcu najbližší menom Carpparadise v Zemianskej Olči, že si pôjdeme konečne oddýchnuť od našej práce a nabrať novú energiu. Náš cieľ bol jednoznačný, konečne po dlhých rokoch chytiť ďalšieho velikána z tohto veľmi kvalitne zarybneného revíru.

Rybačku sme začali ako tradične ťuknutím si na zdravie s majiteľom Igorom a správcom Mariánom a prianím nachytať krásne ryby, ktoré sú v tomto rybníku vo veľmi dobrej kondícii. Začalo to vybaľovaním prepchaného auta. Najkrajšie na tom je, že každý z našej dvojice už vie presne čo má robiť. O 21:00 hodine po vyvezení nástrah sa naša „kaprovačka“ mohla začať. Ako prvý bodoval Zajo cca o pol noci prvý záber, ktorý nás samozrejme potešil. Po zvážení kapor putoval späť do svojho domova. Jeho váha sa zastavila na 7,8 kg čo bolo na prvú rybu veľmi slušný začiatok. U mňa to nevyzeralo veľmi valne, záber som nezaznamenal do nasledujúceho rána. Zajo zdolal ešte dvoch kaprov v rozmedzí od 6 kg do 8 kg. jeho nástraha bola od Nikla boilies -Nočná múra z veľmi špecifickým brutálnym zápachom - no nádhera!! J.

Moje udice ostali nemé až do príchodu nášho priateľa a zároveň majiteľa rybárskeho e-shopu prekaprarov.sk MVDr. Konráda Telekyho, ktorý nás obdaril hodnotnými vecami za čo mu veľmi pekne ďakujeme. Priniesol však pre mňa perfektné boilies od firmy IMOTHEP BAITS - Uzený losos spolu s práškovim dipom Big Džoser. Vtedy sa to rozbehlo konečne aj u mňa za čo ti „Kony“ veľmi pekne ďakujem. Po vyskúšaní tohto boilies som po 15 minútah od vyvezenia zdolal krásneho šupiho o hmotnosti 14,80 kg.
Ryby brali aj napriek neskutočnej horúčave, ktorú sme mali počas našej rybačky. Následne sa k nám pridal aj náš tretí do partie - Juraj, ktorý bohužial prišiel chytať len na 24 hodín, ale aj tak sa mu to vyplatilo. Zdolal krásneho lysca o hmotnosti 16,20 a ďalšie tri ryby nad 10 kg, všetko chytené na peletu od Nikla 3XL.

Zdolali sme celkovo 38 kaprov, 7 kaprov sa nám nepodarilo zdolať. Najväčšieho šupiho sa mi podarilo zdolať na Tigrí orech z mierami 105 cm a 19,10 kg. Konečne som si prekonal rekord z roku 2009 kedy som chytil kapra, ktorý mal rovných 18 kg.
Na naše nástrahy nám brali ryby sporadicky či v noci tak aj cez deň. Ja osobne som používal dva druhy bolies a to Imothep Baits - Uzený losos a boilies od Garantbaits Krab/Krill. Kŕmili sme veľmi málo len k položenej nástrahe zopár peliet a celých boilies.

Rybačku sme ukončili v sobotu 21. mája 2011 s veľmi dobrým pocitom a úsmevom. Boli to krásne zážitky - nádherné jazdy, ktoré nám ostávajú v srdciach. Už teraz sa tešíme keď sa vyberie náš team na ďalšiu výpravu. Všetkým osobne srdečne odporúčam vyskúšať boilies od firmy IMOTHEP BAITS fungovali skvele !!!

Rád by som poďakoval naším priateľom majiteľovi Igorovi, správcovi Majovi a Konymu.
Všetkým nadšencom kapráriny – „PETROV ZDAR“ pri vašich výpravách.
Čuli a Zajo


Nádherný kapor o hmotnosti 26,5 kg chytený 30.10.2011 na matchkový prút

Dňa 30.10. 2011 na obed som sa vybral na lov sumcov a išiel som si chytiť nástrahovú rybku. To som ešte netušil, aké prekvapenie ma očakáva. Nahodil som matsh-ku na mieste č.11, asi 2 m od kraja pri trstinu, 16-ka silon, mikroháčik, na ňom pinky. Trocha som prikŕmil, usadil sa, popíjal kávičku a zapálil cigaretku. Čakal som na na karasa, pleskáča, alebo inú nástrahovú rybku. Počasiebolo fantastické, bezvetrie, 11 stupňov. Asi po 15 minútach som mal prvý záber,plavák zmizol pod vodu. Zasekávam, no udica sa ani nepohne.

Myslel som si, že som zasekol niekde do koreňov, ťahám a nič nepovoľuje. Zrazu sa rozbzučala cievka a nastal boj, aký som ešte v živote nezažil. Hneď som vedel, že na druhej strane mám veľkého súpera. Na matsh-ku môj doterajší rekord bol na Carp paradise kapor 22,6 kg,no tu som cítil, že to bude niečo ešte väčšie. Hneď mi prebehla myšlienka, žepred pár týždňami tu chytil Miloš rekord jazera, kapra 28,5 kg a tento nebude ďaleko od neho. Boj bol urputný, ryba mala naozaj veľkú výhodu oproti mne so 16 mm silonom a mikroháčikom. Aj toho využívala. Udica praskala vo švíkoch, dvadsať metrové výpady trvali cca 30 minút. Ruky sa mi už triasli. Za celý čas som nevedel o akú rybu ide, dokonca ani plavák sa neobjavil na povrchu. Vyfajčil som 5 cigariet, kým som ho unavil a pritiahol do podberáka. Priateľ mi ho pomohol podobrať, už som videl, že je to môj nový osobný rekord, keď nevládal nadvihnúť ani rybu v podberáku, aby ju dal na podušku. Spoločnými silami sme dáko zvládli. To sa už zbiehali rybári z celého jazera , aby si nafotili kapra, akého ešte ani nevideli a za gratulovali mi k úspechu. Po 40 rokoch rybárčenia u nás aj v zahraničí, môj nový osobný rekord, k tomu na 16-ku silon, mikroháčik, pinky. Radosť je ešte viacnásobná, nakoľko som ho chytil na mojom vlastnom rybníku. Čo viac si môže jeden rybár priať.

Ideme merať kapra, Pelzer váha ukazuje cez 31 kg aj s poduškou. Aj nadvihnutie váhy nie je jednoduché, nadvihnúť pred sebou tri desaťkilové vrecia zemiakov a to ešte živej váhy dá zabrať. Ale adrenalín stúpa, tak aj to sa zvládne. Po odmeraní, ošetrení kapra nastáva fotenie. Medzičasom ho neustále oblievame vodou, aby bol v pohode. Kapra nadvihujem, no neviem ho dať do požadovanej výšky, ani predsunúť pred seba, tak si ho prikladám k telu. Kľačím pred poduškou, až by sa náhodou vyšmykol, aby sa nezranil. Fotia ma zhora, čo zmenšuje rybu. Ale keď ju porovnáte s mojim telom a to mám 108 kg, vidieť o akú kapitálnu rybu ide. Po odmeraní dĺžky 109 cm vraciame rybu vode. Po odmeraní a odrátaní podušky, čistá váha 26,5 kg. Som maximálne spokojný, lebo tento rok som nemal veľa času chytať ryby a nebolo ani miesto, nakoľko bolo jazero celú sezónu obsadené.

To bol môj osobný rekord. Ešte som v ten deň chytil ďalšie kapre, ktoré by pre mnohých rybárov boli rekordné, no môj rekord 26,5 kg neprekročili. Mal so ešte takú jazdu, ktorú som ani nezastavil, takže adrenalín fungoval na plno. Tento článok píšem ako klient, veď keď chytám ryby, som taký istý rybár ako ostatní, aj keď som majiteľom revíru. Kapor to nerozlišuje. Lovu zdar.

Igor Janits - majiteľ Carp Paradise


Veľkonočná rybačka.

Vážení športový rybári. V dňoch tochtoročných veľkonočných sviatkov som absolvoval  spolu s mojim synom Martinom a nerozlučným kamarátom Sväťom rybačku na revíre Carp  Paradise v Zemianskej Olši. Výsledok o ktorý sa chcem s vami podeliť bol prekrásny. Za  36 hodín rybolovu z ktorých 7 hodín sme boli bez záberu sme mali napokon celkovo 61  kaprových záberov z ktorých sme zdolali celkovo 57 kaprov. Z nich viac ako polovica bola vo  váhe nad 10 kg.  Spomenutia hodné úlovky :  Moje 19,5 kg kapor šupináč, 16,86 Kg kapor šupináč a dva 15 Kg kapre lysce, Martinove 2  kapre šupináče 18,19 Kg , 18,36 Kg a lysec 15Kg a Sväťove šupináč15,82Kg, lysce 15 Kg  šupináč takmer 15 Kg a KOI kapor 9,20Kg ktorého chytil už aj pred dvomi rokmi kedy mal  7,5 Kg:  Unavený ale rybársky vyžitý sme odchádzali z tohto rybárskeho revíru, ktorý však skrýva  kapre a amure ďaleko presahujúce naše úlovky o ktorých sníva nejeden športový kaprár .  Preto doporučujeme navštíviť aj keď nie veľký ale na rekordy ukrývaný revír pána Janiča. Rovnaké rybárske zážitky a Petrov zdar želá Juraj.

Rekord jazera kapor o vahe 28,20 v podaní Miloša Kapor bol chytený 11.10.2011 o 9:30 po 35 minútovom zdolávaní. Vážený bol troma rozdielnymi váhami v priemernej váhe 28,2 kg. Váženia sa zúčastnili a váhu potvrdili aj kaprári zo susedného miesta (veľký altánok, Milan a Peter z Nitry). Povodne zverejnený údaj o váhe 28,5 bol nepresný, keďže som ho neposkytol osobne.

Približne o mesiac neskôr sa majiteľovi Igorovi podarilo zdolať pravdepodobne toho istého kapra, ktorému nameral 26,5kg. Dôvody rozdielu v hmotnosti môžu byť viaceré. Isté je, že naše váženie bolo presné a niekoľko ďalších svedkov starostlivo stanovenú váhu kapra potvrdilo. Na druhý deň sa mi podarilo chytiť ešte lysca s hmotnosťou 22,1 kg a ďalších niekoľko kaprov v rozmedzí 5-16kg. Bola to neopakovateľná rybačka na skvelom revíre.

Veľa rybárskych úspechov praje Miloš.